Osmaniye Mah. Fabrikalar Cad.Aybar Sitesi A2 Blok No:47 Daire:7 Bakırköy / İSTANBUL
trende

Çalışma İzni

Anasayfa » Çalışma İzni

Çalışma İzni;

Ev Hizmetleri sektöründe (çocuk bakım elemanı, hasta ve yaşlı bakım elamanı, ev hizmetlisi) pozisyonlarında evde çalıştırılacak yabancı personel için çalışma izni alınması gerekmektedir. İnsanların yoğun iş temposu nedeniyle işveren ailelerin gerek çocuklarının bakımında gerekse hasta ve yaşlı yakınlarının bakımında ihtiyaç duymuş olduğu yabancı personeller için çalışma izinlerinin alınması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

ÇALIŞMA İZNİ OLMAKSIZIN ÇALIŞAN/ÇALIŞTIRILAN YABANCILAR İLE BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN İHLALİ HALİNDE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZASI UYGULANMAKTADIR. 

Ev Hizmetleri Çalışma İzninde Bakılan Kriterler

Ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni alabilmesi için gerekli şartlar şöyledir. Ev hizmetleri alanında yabancı personel istihdam etmek isteyen bir işverenin sahip olması gereken nitelikler aşağıdaki gibidir; İşverenin, yabancıya vereceği asgari ücret üzerinden maaşı sigorta pirim masraflarını karşılayabilecek maddi yeterlilikte olması gerekmektedir. Bu yeterliliği de evrakla beyan etmesi gerekmektedir. Ayrıca Çalışma Bakanlığının belirlediği yeni kriterler üç ana başlık altındadır. Bunlar;

  1. İşveren ailenin 12 yaşından küçük çocuklarına yabancının bakıcılık yapması
  2. İşveren ailenin 65 yaşından büyük insanlara yabancılar bakıcı olarak çalışması
  3. İşveren ailenin sağlık raporlu bir hastasına, yabancı personelin hasta ve yaşlı bakım elemanı olarak çalışması

Özel Sektör ve Şirketlerde Çalışacak olan Yabancılar için Çalışma İzni;

Bir firmanın yabancı personel çalıştırması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının belirlemiş olduğu en önemli kriterler aşağıdaki gibidir.

İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000.-TL veya brüt satışlarının 800.000.-TL olması veya son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD Doları olması gerekmektedir. İzin isteyen şirket ortağı yabancının, 40.000 TL’den az olmamak üzere sermaye payının en az yüzde 20 olması zorunludur.

Her bir yabancı personel için en az 5 T.C vatandaşının SGK’lı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. (İzin isteyen yabancının şirket ortağı olması halinde beş kişilik istihdam şartı, Bakanlıkça verilecek bir yıllık çalışma izninin son altı ayı için aranır.)

Yabancı personel çalıştırmak isteyen firmalar veya kurumlar ayrıca yabancıların sigorta primlerinin (asgari ücretin 1,5 katı ile 5 katı arasında) değişmekte olduğunu, yani asgari ücretten yabancı işçi veya yabancı personel çalıştıramayacaklarını bilmelidirler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Belirlemiş Olduğu Kriterler;

  • İş piyasasındaki durum, Çalışma hayatındaki gelişmeler,
  • İstihdama ilişkin sektörel, coğrafi ve ekonomik konjonktür,
  • Yabancının yerini doldurabilecek aynı niteliğe sahip Türk personelin bulunmaması,
  • Yabancı personelin mensup olduğu ülke,
  • Yabancı personelin uzmanlık alanı, nitelik ve yetkinlikleri, Yabancının eğitim durumu,
  • İşin özel niteliğini gösterir bilgiler,
  • Çalışacağı işyerinin ulusal ekonomiye katkısı vb konularda,
Yabancı Hukuk Danışmanı Olarak; Çalışma İzninde istenilen belgeler doğrultusunda ilk başvuru ya da uzatma işlemlerinin yapılması, bilgilerin elde edilmesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından istenilen gerekli evrakların hazırlanması, bilgi ve tekliflerin alınması için 0507 853 15 55 arayarak ulaşabilirsiniz.
Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now ButtonARA
WhatsApp'tan Bize Ulaşın.